Toplotne črpalke so zasnovane tako, da vam vsako leto varno in zanesljivo zagotavljajo ogrevanje vašega doma in toplo sanitarno vodo. Vendar pa sčasoma pride tudi trenutek, ko je treba toplotno črpalko zamenjati.
Toplotna črpalka največ deluje pozimi. Vendar, kako vemo, kdaj jo bo treba zamenjati? Življenjska doba toplotne črpalke je približno 15-20 let. Lahko traja tudi dlje, če ne deluje pri največji zmogljivosti. V nadaljevanju podajamo nekaj osnovnih vprašanj, ki si jih morate v primeru dvoma zastaviti in vam lahko pomagajo ugotoviti, ali je toplotna črpalka začela odpovedovati.
Tukaj je osem vprašanj, s katerimi lahko ugotovite, ali je vaša toplotna črpalka na koncu svoje življenjske dobe:
- Koliko je stara črpalka?
- Kako pogosto je delovala?
- Se je poraba električne energije v zadnjem času povečala?
- Ali mora grelec/dodatni vir pogosteje delovati?
- Ali toplotna črpalka sproža alarme?
- Ali so se pojavile kakšne druge težave s sistemom ogrevanja?
- Kako deluje ogrevanje prostorov in sanitarne vode v primerjavi s prejšnjimi leti?
- Ali toplotna črpalka zveni drugače kot prej?
Če ste v dvomih, ali vaša stara toplotna črpalka še vedno deluje v skladu z zahtevami, vam priporočamo, da najamete tehnika za servisni pregled. Pregledal bo delovanje in funkcije vaše toplotne črpalke ter preveril, ali vse še vedno deluje v skladu s pričakovanji.
Na podlagi pregleda se boste lahko odločili, ali je finančno smiselno nadaljevati s servisiranjem in popravljanjem – ali pa je prišel čas, da toplotno črpalko zamenjate z novo in učinkovitejšo.
Pet prednosti prehoda na novo toplotno črpalko
Pri odločitvi razmišljajte tudi dolgoročno. Ali načrtujete razširitve? Ali se obeta povečanje družine? To so pomembna vprašanja, ki jih morate upoštevati.
Kako dejansko poteka zamenjava?
Z vlaganjem v novo, moderno rešitev lahko prihranite denar in energijo. Današnje toplotne črpalke so bolj učinkovite in imajo pametnejše funkcije kot prejšnji modeli.
Če ste se odločili uporabiti obstoječo vrtino, je namestitev enostavna. Na primer, serija CTC GSi ima avtomatsko prilagoditev zemeljskega vira, zato vam ne bo treba izdelati nove geosonde ali zemeljskega kolektorja, tudi če boste potrebovali močnejšo črpalko.
V praksi samo odstranite staro toplotno črpalko z zemeljskim virom in priključite novo.
Če imate toplotno črpalko zrak-voda, je zamenjava običajno še enostavnejša, včasih pa je morda potrebno zamenjati tudi notranji modul. Vaš inštalater CTC vam bo v takem primeru svetoval najustreznejšo možnost.
Primeri nadomestnih toplotnih črpalk
Prilagodljive in visoko učinkovite toplotne črpalke, kot na primer toplotna črpalka zemlja/voda CTC GSi ali toplotne črpalke zrak/voda iz serije CTC EcoAir 600M in CTC EcoAir 700M so ene najboljših toplotnih črpalk na Švedskem. V Sloveniji smo od leta 2002 namestili že tisoče takih naprav, ki odlično delujejo.
Nova CTC GSi 600 je najsodobnejša in visoko zmogljiva toplotna črpalka zemlja/voda, ki se samodejno prilagaja vašemu obstoječemu zemeljskemu viru. To je popolna naprava za stanovanjske objekte in najustreznejša izbira ob zamenjavi za dotrajano toplotno črpalko.
CTC EcoAir 600M je serija ultra učinkovitih, hitro prilagodljivih toplotnih črpalk zrak/voda, ki se samodejno prilagajajo potrebam po ogrevanju hiš, nepremičnin ali manjših industrijskih objektov skozi leto. CTC EcoAir 700M pa je toplotna črpalka zrak/voda povsem nove generacije z naravnim hladivom R290, ki zagotavlja izjemne izkoristke pri ogrevanju, ob tem pa omogoča tudi hlajenje objekta v poletnih mesecih.
To so naprave, s katerimi boste vedno dosegli največje prihranke pri stroških ogrevanja. Za več nasvetov in pomoč pri pravi odločitvi nas kontaktirajte.